Prečo nemám rovnomerne opálenú pokožku?

Zodpovedané
19. máj 2022

Dobrý deň,

pred 2 dňami som sa opaľovala asi 2 hodiny zozadu na slnku. Natrela som sa sama, aj chrbát. Plecia a vrch chrbát mi potom ešte natrela dcéra s krémom - faktor 15.

Keď som sa večer pozrela do zrkadla, tak som bola zhrozená. Chrbát sa mi vôbec neopálil rovnomerne, ale len určité časti do červena. V strede chrbta mám červené fľaky, ktoré sú opálené do stratena do strán. Niekde nie som opálená vôbec. Aj na zadku mám len jeden tenký červený pásik, ktorý je spálený. Mala som to takto aj minulý rok, predtým som to neregistrovala.

Môže to byť prejav rakoviny kože?

Znamienka si chodím dať kontrolovať. Teraz po 2 dňoch to pomaly bledne.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto nie je prejav rakoviny kože, ale najskôr pôjde o alergiu na slnko. V tomto prípade by ste mali už stále požívať faktor s UV ochranou 50. Teraz - počas zhoršenia je vhodné brať antihistaminiká.

Ak sa stav nezlepší, mali by ste ísť za dermatológom.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková