Súvisí chronický kašeľ s hormónmi?

Zodpovedané
19. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 33 rokov a väčšinu svojho života kašlem. Absolvovala som niekoľko druhov vyšetrení, a niektoré aj viackrát s odstupom rokov - pľúcne, RTG, alergologické, imunologické, kardio, ORL, výtery, krvný obraz. Nikdy mi na nič neprišli.

Keď sa tak sledujem, tak mám pocit ako keby kašeľ súvisel s hormónmi, resp. s cyklom. Sú obdobia v mesiaci kedy nekašlem a potom pár dní kašlem. Následne sa to vystupňuje a pár dní sa neviem dokašľať. Jedná sa o suchý kašeľ.

Keď som bola tehotná, tak som celé tehotenstvo nekašlala. V deň ako som porodila, tak sa mi kašeľ hneď vrátil.

O aký problém môže ísť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemám skúsenosti ani vedomosti s tým, že hormóny súvisia s kašľom. V tehotenstve sa zvyknú upraviť u žien takmer všetky problémy.

Môže ísť aj o psychogénny kašeľ, ktorý je na psychosomatickom základe. Vyskytuje sa zvyčajne u žien a nikdy sa neobjavuje v noci.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková