Vzťahuje sa na mňa výnimka celoplošného testovania?

Zodpovedané
30. okt 2020

Dobrý deň,

som dlhodobo PN, v októbri 2019 mi v nemocnici stanovili diagnózu demielizačné ochorenie CNS po vyšetreniach likvoru i na základe magnetickej rezonancie. V správe sa spomína splnené McDonaldove kritériá.

V SM centre doktorka vyžiadala viacero ďalších vyšetrení. Tie som konečne skoro po roku dala dokopy, avšak neviem co to pre mňa znamená teraz z hľadiska testovania. Cítim sa dosť zle, dcéra bola nedávno chorá. Mne sa tiež dosť pohoršilo, asi som infekt dostala aj ja. Píšem asi, lebo som mala teploty a zimnice, avšak takéto stavy mávam často a už neviem rozlíšiť kedy ide o prejavy vyplývajúce z SM, alebo ešte plus nejakého infektu.

Boli sme s dcérou aj na Covid testy pred dvoma týždňami. Negatívne. Od vtedy sedíme doma.

Vzťahuje sa na mňa uvedená výnimka z testovania?

Okrem SM trpím astmou, CHOCHP a autoimunitnym ochorením štítnej žľazy. Čiže poruchy imunity. Vo vyhlásení vlády sa spomína osoba dispenzarizovana pre ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit a osoba, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácie neumožňuje vykonanie testu.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podrobné informácie ohľadom testovania sú na stránke somzdopovedny.sk. Spomína sa tam ťažký deficit imunity, čiže ochorenie štítnej žľazy nepredstavuje ťažkú poruchu imunity.

Najlepšie je sa poradiť s Vašim lekárom, ktorý pozná Váš zdravotný stav a podľa toho Vám povie, či môžete mať výnimku.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková