5 ročnému synovi chcem dať opraviť zuby v narkóze. Je tam nejaké riziko?

Zodpovedané
20. okt 2019

Dobrý deň,

náš 5 ročný syn má problém so zubami od úplného začiatku. Boli sme u viacerých zubárov, no žiaden úspech.

Dnes sme boli opäť u zubárky. Ústa otvoril, nechal zubárku pozrieť zuby, ale opraviť si ich nedal. Má niekoľko kazov.

Zvažujem opravu zubov v narkóze

Aké vyšetrenia sú potrebné, aby mu mohli zuby opraviť v narkóze?

Je to nejaké riziko?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

celková anestézia (narkóza) predstavuje značnú záťaž pre organizmus dieťaťa a hlavne výrazne pôsobí na úrovni mozgu.

Pred jej podaním je nutné kompletné interné vyšetrenie s krvnými testami a EKG, tak ako pred akoukoľvek inou chirurgickou operáciou.

Určite vám neodporúčam u tak malého dieťaťa zvažovať narkózu kvôli ošetreniu kazov mliečnych zubov.

V prípade nezvládnuteľného strachu, úzkosti a neprimeraných reakcií pri ošetrení, ak je dieťa nevyšetriteľné a neošetriteľné, je možnosťou voľby tzv. sedácia pri vedomí alebo premedikácia.

Spôsobov je viac, okrem rajského plynu možno tiež použiť techniku, pri ktorej sú dieťaťu podané lieky a počas ich pôsobenia je dieťa utlmené, ale je s ním možné komunikovať aj nadviazať spoluprácu.

Bezbolestnosť ošetrenia, zabezpečená kvalitným miestnym znecitlivením, neodradí dieťa od ďalšej návštevy zubnej ambulancie a pomáha v budovaní dôvery v zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská