Ako dlho vydrží v zube liečivá vložka?

Zodpovedané
27. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vložky.

Ako dlho vydrží v zube liečivá vložka?

Nakoľko je teraz situácia taká, aká je, nechcem zbytočne vystavovať riziku svoju zubárku a ani seba.

Dokážem fungovať ešte ďalšie mesiace s tým, že ten zub ma občas mierne pobolieva?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, určite dokážete a momentálne žiaľ aj budete musieť. Pre pandémiu vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, vám zubná lekárka môže poskytnúť len bezodkladnú zdravotnú starostlivosť, teda vás prijme pre akútny stav, ako sú silné pretrvávajúce bolesti, kedy nezaberajú lieky proti bolesti, prípadne keď pacient opuchne. Váš stav najlepšie posúdi počas telefonického rozhovoru a v prípade, že ho vyhodnotí ako akútny, objedná vás na presný čas na nasledujúci deň.

Pred vstupom do priestorov ambulancie musíte mať rúško, vydezinfikujete si ruky, sestrička vám odmeria telesnú teplotu a podpíšete čestné prehlásenie o svojom zdravotnom stave a cestovateľskej anamnéze, ste tiež povinná informovať o prebiehajúcej karanténe, pokiaľ sa v nej nachádzate a v prípade, že už ste boli testovaná na Covid-19, samozrejme aj o výsledku testu.

Počas trvania pandémie SARS-CoV-2 vás zubná lekárka nemôže ošetriť s použitím nástrojov, ktoré striekajú vodu a teda tvoria aerosol (vŕtačka či ultrazvuk). Najčastejšie sa akútne stavy riešia predpísaním antibiotík alebo, pri závažnom stave, vytiahnutím zubu. Výmena dezinfekčnej vložky alebo plnenie koreňových kanálikov sú plánované výkony, ktoré je potrebné odložiť na obdobie po skončení pandémie.

Všetci si želáme, aby k tomu prišlo čím skôr. Pokiaľ nemáte silné bolesti, buďte trpezlivá. Ak by sa objavili silné bolesti alebo opuch, ozvite sa svojej zubnej lekárke telefonicky a nechoďte do ambulancie osobne bez predošlého dohovoru.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská