Ako liečiť kaz na mliečnom zube?

Zodpovedané
27. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom kazu na mliečnom zube. Dieťa si umýva zuby každý deň, no i tak má kaz pri stoličkách.

Čo mu odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čistenie mliečnych stoličiek je komplikovanejšie, nakoľko sú to zuby s nerovnou žuvaciou plôškou, kde sa v jamkách a ryhách bakteriálny povlak ľahšie zachytí a tiež ťažšie odstraňuje.

Dieťa si túto plôšku samo nevie dostatočne očistiť, preto je potrebné dočisťovanie dospelou osobou. Z dôvodu prevencie vzniku zubného kazu sa to odporúča až do veku 12 rokov.

Vhodné je jamky a ryhy dočisťovať nie mäkkou detskou kefkou, ale jednozväzkovou kefkou s malou hlavičkou a o niečo tvrdšími štetinkami. Ďalším možným krokom prevencie je znížiť príjem sladkého, vyplachovať alebo zapíjať čistou vodou po jedle.

V neposlednom rade je možné posilňovať sklovinu lokálnou remineralizáciou, u detí. ktoré ešte nevedia vypľúvať pastu, sú na to vhodné prípravky bez obsahu fluoridov, napríklad krém Tooth Mousse na báze bielkoviny kazeínu.

Ak už kaz vznikol, mal by ho zubný lekár riadne ošetriť (vŕtanie a výplň) skôr, ako sa zväčší natoľko, že zasiahne zubnú dreň a zúbok odumrie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská