Ako liečiť krvácajúce ďasná v tehotenstve?

Zodpovedané
27. feb 2020

Dobrý deň,

som v 27. týždni tehotenstva a začali ma trápiť zuby, resp ďasná. Časti ďasien mám napuchnuté, bolestivé a bolestivé je i samotné umývanie zubov.

Prvá horná časť zubov mi vtedy veľmi krváca. Pred tehotenstvom som tieto problémy nemala. Chrup mám bez kazov. Posledná návšteva zubárky bola 28.1.2020. Vtedy sa rozhodla vzhľadom na krvácavosť mojich ďasien v tehu neurobiť mi dentálnu hygienu a dohodli sme sa, že prídem cca 2 - 3 mesiace po pôrode.

No krvácavosť sa zvýšila, pridal sa opuch. Odporučila mi vodu Meridol. Pastu používam Paradontax, no som naozaj zúfalá. Doslova sa bojím o zuby. Len doplním, že mám zubárku ďaleko, čo by nebol problém. No ordinuje u nás v obci len 1 deň v týždni, t.j. nemám možnosť ísť ku nej v najbližších dňoch.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je možné, že u vás došlo k špecifickému typu zápalu ďasien, odborne sa nazýva gingivitis hyperplastica gravidarum (pri malom rozsahu zas epulis gravidarum).

Tento zápal je charakteristický zväčšením medzizubných papíl (trojuholníkové výbežky ďasna v medzizubnom priestore), ich krvácavosťou pri miernom podráždení a sýtočervenou farbou. K zápalu dochádza najčastejšie v druhom až treťom mesiaci tehotenstva, ale v zásade k nemu môže dôjsť vplyvom hormonálnych zmien kedykoľvek počas tehotenstva alebo po pôrode v období dojčenia. Rizikové sú najmä ženy, ktoré už pred tehotenstvom trpeli na chronický zápal ďasien. Ďasno môže byť natoľko zväčšené, že prekryje zub.

Liečba je lokálna a spočíva v odstránení dráždenia (zubný kameň, povlak) a správnej technike čistenia chrupu. Až sa hormóny upravia, mali by sa ďasná spontánne upraviť do stavu, v akom boli pred tehotenstvom. Ak by sa tak nedialo, opuchnuté ďasno možno odstrániť chirurgicky.

Nateraz odporúčam pravidelné výplachy úst 0,12% roztokom chlorhexidínu (napr. PerioPlus alebo Corsodyl), čistenie zubov mäkkou zubnou kefkou a medzizubnou niťou a v prípade zhoršovania sa stavu ďasien návštevu u vašej zubnej lekárky.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská