Ako liečiť prasknutú sklovinu u trojročnej dcérky?

Zodpovedané
24. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom trojročnej dcérky. Pri dnešnom čistení zúbkov som si všimla, že na hornej jednotke má prasknutú sklovinu. Je dlhá a siaha skoro k ďasnu.

Dcéra rada hryzie do všetkého možného. Obhrýza ceruzky a občas dostane aj lízatko.

Ako sa dá zúbok ochrániť?

Ako predísť zubnému kazu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

prasklina v sklovine nemusí nutne zvyšovať riziko vzniku zubného kazu, nakoľko sa do nej nenachytáva bakteriálny zubný povlak tak, že by ste ho nevedeli z povrchu odstrániť.

Skôr sa môže stať, že sa prasklina časom zvýrazní uložením pigmentov z jedál, nápojov, doplnkov výživy/liekov a podobne, pričom sa farbivá nebudú dať odstrániť domácim čistením zúbkov a možno ani u zubného lekára, ale opäť nejde o ohrozenie zúbku, len o estetickú závadu.

Ak má dcérka sklovinu náchylnejšiu na vznik prasklín, odporúčala by som jej posilňovanie krémom Tooth Mousse, nakoľko remineralizačné prípravky s obsahom fluoridov nie sú pre jej vek vhodné.

Je možné, že prasklina vznikla následkom úrazu (pád, náraz), preto zúbok ďalej pozorujte, či napríklad nemení farbu a v prípade takýchto zmien vyhľadajte svojho zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská