Ako liečiť zapálené ďasno v tehotenstve?

Zodpovedané
20. okt 2019

Dobrý deň,

som na konci prvého trimestra a mám zapálené a opuchnuté ďasno. Tento zápal sa opakuje a mám lepšie a aj horšie dní. Používam prípravky z lekárne vhodné pre tehotné.

Pani zubárka mi maximálne na dané miesto aplikovala taktiež nejaký roztok. Tieto problémy som mávala aj pred tehotenstvom. Ďasno bolo zapálené asi len 2x a teraz sa to asi zhoršilo.

Bolesti a ani teploty nemám. Len mi dané miesto z času na čas opuchne.

Ako mám postupovať pri liečbe?

Do akej miery sú na mieste obavy kvôli bábätku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

obavy kvôli bábätku nemajte žiadne, malý lokálny zápal vám len trochu znepríjemní tehotenstvo.

V zásade platí, že akýkoľvek zdravotný problém s ďasnami sa počas tehotenstva zvýrazní a zhorší. V ojedinelých prípadoch sa stáva, že ženské telo na zmeny hormónov počas tehotenstva zareaguje výrazne, v ústach sa to môže prejaviť zväčšením medzizubných papíl alebo celých ďasien, veľmi zriedkavo až do takej miery, že ďasno prekryje zub.

Oveľa častejšie sú však zápaly ďasna a zvýšené krvácanie pri čistení. Vo vašom prípade by som skúsila krátku liečbu prípravkami s obsahom chlorhexidínu, buď vo forme ústnej vody alebo gélu, sú vhodné aj pre tehotné ženy. Samozrejme, treba s vašou zubnou lekárkou hľadať problém, ktorý daný stav vyvoláva.

Mohlo by ísť napríklad o zubný kameň pod ďasnom. V takom prípade odporúčam počas druhého trimestra absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská