Ako prekonám strach zo zubára?

Zodpovedané
31. mar 2019

Dobrý deň,

mám 24 rokov, strednú školu s maturitou a bojím sa zubára. Prvý raz som tam bola pred 10 rokmi a aj posledný. Vŕtanie zubov bol pre mňa traumatický zážitok.

Ako prekonám strach zo zubára?

Ďakujem

Dobrý deň,

odkladanie vyšetrenia a ošetrenie u zubného lekára váš prípadný problém so zubami nevyrieši, len ho postupne zhorší. Uvedomte si, že zubný lekár, tak ako akýkoľvek iný zdravotnícky pracovník, vám chce s vaším zdravotným problémom pomôcť.

Vyšetrenie u zubného lekára je bezbolestnou záležitosťou, ktorá má pre vás dôležitý informačný charakter. Iste chcete vedieť, ako na tom vaše zuby po 10 rokoch sú a tiež chcete v rámci prevencie predísť akútnej a nečakanej bolesti.
Zubný lekár posúdi stupeň vašej spolupráce a v prípade neprekonateľného strachu vám môže odporučiť ošetrenie s použitím buď rajského plynu alebo sedatív (utlmujúce lieky).

Základom bezbolestného ošetrenia je potom lokálna anestézia, pichnutie možno zmierniť postrekom ďasna znecitlivujúcou látkou a následne sa pichne tenkou ihlou malé množstvo anestetika do sliznice či medzizubného priestoru, čím okamžite stŕpne daný zub a tkanivá okolo neho.
Bezbolestnosť a prístup zubného lekára sú hlavé faktory toho, aby ste sa do budúcna už nebáli a absolvovali v zubnej ambulancii pravidelné preventívne prehliadky. Len tak si zabezpečíte zdravie chrupu a ústnej dutiny.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská