Ako riešiť problém s čelustným kĺbom?

Zodpovedané
31. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom čelustného kĺbu, s ktorým mám už 4 mesiace problémy. Mávam šumenie v uchu a občasnú bolesť na tej strane líca pri chladnom počasí a pri vetre. Tiež mám tlak v ušiach a pri kĺbe. Plus pocit napätia na tvári počas dňa.

ORL vylúčil problém s ušami. Neurológ povedal, že asi mám tetániu. Stomatochirug mi pozrel RTG snímok a zápal v kĺbe nevidel. Iba že mám zlý zhryz a odporučil mi náhryzovú dlahu a pri stuhnutí svalov užívať Guajacuran.

Koľko tabletiek a ako dlho odporúčate užívať?

Pomôže mi dlaha vyriešiť tento problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko ste už váš problém konzultovali s viacerými špecialistami, vrátane stomatochirurga, nebudem vám písať všeobecne o ochoreniach spánkovo-sánkového kĺbu. Určite v prípade zlého zhryzu odporúčam zhotovenie náhryzovej dlahy a jej nosenie v noci, prípadne aj cez deň na doma.

Princíp je v tom, že ak protiľahlé zuby a teda aj celé zubné oblúky do seba správne nezapadajú, sánka si stále hľadá správnu polohu a kĺb sa opotrebováva. Najhoršie to môže byť práve v noci, kedy sánka "cestuje", vykrivuje sa, prípadne škrípete zubami alebo silno zatínate.

Náhryzová dlaha toto nielen obmedzí, ale aj odľahčí hlavicu kĺbu v kĺbovom púzdre tým, že zväčší priestor medzi zubami pri zhryze. Čo sa týka Guajacuranu, pokiaľ vám lekár nepovie inak, užívajte podľa odporúčania výrobcu v písomnej informácii pre používateľa (príbalový leták lieku).

Odporúčam však ďalej riešiť s neurológom podozrenie na tetániu, v tomto vám zubný lekár nepomôže.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská