Ako sa zbaviť strachu zo zubára?

Zodpovedané
31. dec 2018

Dobrý deň,

na základe zlých skúsenosti s mojou zubárkou sa bojím zubára. Doslova mi je na odpadnutie a mám návaly aj vtedy, keď vidím len dvere do ambulancie. Začali sa mi kaziť zuby. Dva sa mi zlomili a som rozhodnutá si ich dať postupne do poriadku. Strach by som možno už nejako prekonala, ale ten pocit hanby tam prísť a otvoriť ústa.

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam vyhľadať si nového zubného lekára, ktorému sa zveríte do rúk. Skúste si pozháňať referencie od známych a hľadajte zubného lekára s ľudským prístupom, empatiou a trpezlivosťou. Veľa spraví vzťah s lekárom a vzájomná dôvera. Pocit hanby neriešte. Vedzte, že lekárovi sa vždy lepšie spolupracuje s pacientom, ktorý si svoje problémy prizná a chce ich riešiť. Buďte si istá, že niektorí pacienti prídu k lekárovi s horším/zanedbanejším stavom, ako vy, pričom si svoj problém nepriznajú... U daného zubného lekára si založte kartu. Budete s ním komplexne riešiť stav vašich zubov a dutiny ústnej, plánovať jednotlivé kroky liečby, chodiť na preventívne prehliadky a v prípade akútneho stavu u neho dostanete urgentne termín na ošetrenie. Len takto viete predísť ďalším komplikáciám – napr. spomínaným zlomeným zubom. Zubný lekár posúdi stupeň vašej spolupráce a v prípade neprekonateľného strachu vám môže odporučiť ošetrenie s použitím rajského plynu alebo pod sedatívami (utlmujúce lieky). Základom bezbolestného ošetrenia je potom lokálna anestézia, pichnutie možno zmierniť postrekom ďasna znecitlivujúcou látkou a následne sa pod tlakom pichne tenkou ihlou malé množstvo anestetika do medzizubného priestoru, čím okamžite stŕpne daný zub a tkanivá okolo neho.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská