Akú zubnú pastu mám používať počas tehotenstva?

Zodpovedané
26. jún 2020

Dobrý deň,

som tehotná a chcela by som sa poradiť ohľadom používania zubnejpasty.

Akú zubnú pastu by som mala používať?

Ako ochrániť zuby a ďasná počas tehotenstva, aby som ochránila sklovinu a zabezpečila bielenie zubov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade takú, ktorej chuť a vôňu znášate a nenapína vás z nej, nakoľko počas tehotenstva sa ženám vplyvom hormónov menia chute. Musíte tiež rátať s tým, že ďasná môžete mať počas tehotenstva citlivejšie, opuchnutejšie, náchylnejšie ku krvácaniu.

Z hľadiska šetrnosti k ďasnám by som v tomto období neodporúčala bieliace zubné pasty, či už kvôli ich chemickému zloženiu alebo vyššej abrazivite (obsahu čiastočiek na obrúsenie farbiva zo skloviny).

Odporúčala by som zubnú pastu na citlivé zuby (citlivé zubné krčky), nakoľko tento typ zubnej pasty je zväčša viac remineralizačný, prípadne teda na regeneráciu ďasien. Ak by ste počas tehotenstva mali špeciálne potreby, napríklad pri silnej rannej nevoľnosti a častom vracaní, existujú aj špeciálne zubné pasty proti eróziám skloviny.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská