Aký je Váš názor na opravu zubov 6 ročnému dieťaťu v narkóze?

Zodpovedané
22. máj 2020

Dobrý deň,

moja dcérka má 6 rokov a jeden trvalý zub. Má až 11 kazov a dokonca aj na tom novom zube. V ambulancii ju chcú uspať a urobiť všetky zuby.

Aký je Váš názor?

Nie je to život ohrozujúce?

Ďakujem

Dobrý deň,

stomatologické ošetrenie v celkovej anestézii sa vzhľadom na záťaž pre detský organizmus, robí len v prípade absolútne nespolupracujúceho detského pacienta.

Dieťa, u ktorého sa plánuje takýto typ ošetrenia, musí absolvovať klasické predoperačné vyšetrenie u internistu a výsledky treba doniesť zubnému lekárovi. Zubný lekár po dohode s lekárom - anestéziológom naplánuje termín ošetrenia, pričom anestéziológ je prítomný počas celého ošetrenia a až sa dieťa po ošetrení preberie, ostáva v ambulancii pod jeho dohľadom ešte približne 1 hodinu.

Vo vašom prípade by som odporučila zvážiť postupné ošetrovanie dcérkiných zubov u špecialistu - pedostomatológa (detského zubného lekára), ktorý sa zameriava na liečbu výhradne len detských pacientov.

V prípade nezvládnuteľného strachu, úzkosti a neprimeraných reakcií pri ošetrení, ak je dieťa nevyšetriteľné a neošetriteľné, je prvou možnosťou voľby sedácia pri vedomí alebo premedikácia.

Spôsobov je viac. Dieťa možno utlmiť použitím rajského plynu, alebo podaním liekov. Počas tohto stavu sa zväčša ošetreniu nebráni, je s ním možné komunikovať aj nadviazať akú - takú spoluprácu.

Každé dieťa je iné, a preto bude aj jeho reakcia rôzna. Po sedácii by si na "zážitky z kresla" nemalo pamätať. Netreba však zabúdať ani na bezbolestnosť ošetrenia, nakoľko sedácia bolesť neodstraňuje. Kvalitné miestne znecitlivenie (lokálna anestézia) neodradí dieťa od ďalšej návštevy zubnej ambulancie a pomáha v budovaní dôvery v zubného lekára.

Pred samotným vpichom ihly možno ďasno a sliznicu znecitlivieť sprejom alebo gélom.

Ošetrenie v narkóze by som volila až ako poslednú možnosť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská