Biele flaky na zuboch 8 ročného chlapca

Zodpovedané
25. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 8 ročného syna, ktorý má na trvalých zuboch jednotkách a šestkách biele škvrny. Jedná sa o molar incisor hypomineralisation. Z dvoch šestiek sa mu už kúsky zuba odlomili i napriek tomu, žej ich má vyrastené ešte len necelý rok.

Žiaden zubár, u ktorého sme boli s tým skúsenosti nemal. Niektorí túto diagnózu ani nepoznali.

Ako sa mám o synov chrup starať? Stoličky som mu dala už 2x zapečatiť. Žiaľ, pečatenie vydrží tak 2 mesiace a začne sa odlupovať.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

hypomineralizácia molárov a rezákov (MIH) je systémovo podmienená porucha vývoja skloviny doteraz neznámeho pôvodu, ktorá postihuje 1 až 4 prvé stále stoličky a často tiež horné stále rezáky. Podľa odbornej literatúry sa táto porucha v našich končinách prejavuje u 4 – 6 % populácie a má rastúcu tendenciu. Žuvacie plôšky a/alebo hrbčeky či korunková tretina prvých stoličiek sú sfarbené do biela až žlta. Na stredných rezákoch sú žltohnedé škvrny, zmeny tvaru koruniek a často je sklovina matná. Čím je zafarbenie tmavšie, tým je sklovina poréznejšia a je väčšie riziko jej straty, je chudobná na vápnik a fosfor, čo znižuje jej mechanickú odolnosť a preto sa aj pri bežnom žuvaní odlamuje, pričom pod ňou ležiaca nechránená zubovina podlieha rýchlo kazu. Liečba spočíva najmä vo včasnej a intenzívnej fluoridácii postihnutých zubov, čo posilní sklovinu a zníži citlivosť zuba - fluoridačné gély, laky alebo Tooth Mousse. Ďalej v dôkladnej domácej dentálnej hygiene a pravidelnej kontrole u zubného lekára. Dobré je upraviť stravu, vyhnúť sa sladkému (vznik kazu) a kyslému (vznik erózii v sklovine). Pečatenie je tiež prospešné. Pri vzniku kazov a defektov treba zuby ošetriť výplňami, pravidelne sledovať okraje výplní a z dlhodobého hľadiska zvážiť opláštenie zubov korunkami. Pri rozsiahlych defektoch a výraznej citlivosti až bolesti je najlepšie vytiahnuť prvé stoličky (ideálny vek dieťaťa 8,5 až 9 rokov) a uzatvoriť medzery pritiahnutím druhých stoličiek po ich prerezaní zubným strojčekom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská