Kaz pod zapečateným zubom

Zodpovedané
20. dec 2018

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom zúbkov mojich deti.

Prvý problém sa týka mojej 5,5 ročnej dcérky. Zuby má ukážkové. Zubár jej už povedal, aby jedla aj sladkosti, že jej nemá čo robiť. Začali sa jej kývať predné spodné jednotky a za nimi jej začali rásť v druhom rade už trvalé jednotky. Takže teraz má 4 zuby. Zubár povedal, že to treba vytrhnúť. Dcéra si to v strese vytrhnúť nedá. Mliečne sa jej kývajú, ale nie dostatočne na vypadnutie. Sme objednaní na trhanie na január a asi jej to umrtvia.
Nenapáchajú sa škody dovtedy na tých zúbkoch? Neostane jej nejaká deformita?

Druhý problém sa týka 2,5 ročnej dcérky. Má ťažký ekzém, berie kortikoidy, antibiotiká, má bezmliečnu diétu a dlhodobo užíva lieky na alergiu. Zúbky má od 11 mesiacov ošetrované detským zubným lekárom. Horné zúbky sú všetky poškodené a v zuboch sa jej robia dierky. Zalievajú sa tou hmotou, čo sa pečatí. Horné stoličky sú zalievané hmotou na plombovanie aj z bočných strán. Predné sú demineralizované. Dvakrát ročne sú ošetrované špeciálnym flórovým lakom.
Stoličky sme dali všetky zapečatiť. Na poslednej kontrole nám bolo povedané, že pod pečatidlom má kaz.
Ako je to možné? Myslela som si, že po pečatení máme istotu, že zub sa nepokazí. Dcérka sladkosti nejedáva

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

váš zubný lekár má zmysel pre humor, ale bude lepšie, keď to dcérka so sladkosťami nebude preháňať. 🙂

Súhlasím, že jej mliečne zúbky bude potrebné vytiahnuť, aby sa uvoľnil priestor pre trvalé zuby, čo im pomôže zaradiť sa na svoje miesto. Zároveň bude dcérke ľahšie trvalé zuby čistiť, nebudú sa jej medzi nimi a mliečnymi zúbkami hromadiť povlaky. Niekedy sa stane, že trvalý zub je umiestnený za mliečnym zúbkom akoby v druhom rade, nie je to nič raritné. Nemusíte sa báť poškodenia trvalých zubov. Proces resorbcie (rozpustenia) mliečnych koreňov však nie je rovnomerný, mliečny zúbok sa síce začne kývať, ale korene nezmiznú a nezostane len korunka mliečneho zúbka. Vytiahnutie takýchto mliečnych zúbkov prebehne v lokálnej anestéze.

Čo sa týka problémov vašej mladšej dcérky, z toho, čo píšete, sa dá predpokladať, že jej mliečna sklovina je málo odolná/hypomineralizovaná/nevyzretá. Pečatenie sa bežne odporúča až po úplnom prerezaní prvých trvalých stoličiek. Dcérke sa zubný lekár rozhodol zaliať jamky a ryhy, aby predišiel rýchlemu kazeniu zúbkov v miestach, kam sa najviac nachytávajú zvyšky jedla a vytvára povlak. Pečatenie znižuje kazivosť v týchto miestach, nakoľko je v nich čistenie náročné až nemožné. Niekedy sa môže stať, že sa baktérie ešte pred pečatením dostanú do hlbokej ryhy, kde začne kazivý proces a ďalej pod pečatidlom prebieha. Pečatenie tiež vyžaduje spoluprácu detského pacienta, aby sa materiál dobre pripojil k zubu a za krátko nevypadol alebo sa medzi ním a zúbkom nespravila štrbina. Pečatený zub treba sledovať počas preventívnych prehliadok a v prípade potreby pečatidlo opraviť. V prípade vašej dcérky bude potrebné pečatidlo odstrániť a miesto s kazom ošetriť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská