Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

vytiahnutie zuba vyvolá bolesti v danej oblasti na približne 4 až 7 dní, pričom najintenzívnejšie sú v deň chirurgického zákroku, a neskôr intenzita klesá.

Ak máte pocit, že sa bolesť stupňuje alebo neklesá ani na 4. deň po zákroku, alebo ak máte teploty prevyšujúce 37,5 °C, ktoré trvajú dlhšie ako dva dni, prípadne ste spozorovali zapáchajúci výtok z rany po vytiahnutom zube, obráťte sa na svojho zubného lekára.

Mohlo sa u vás vytvoriť suché lôžko (odborne alveolitis sicca), čo je zápalový stav, kedy sa v rane po ťahaní zuba nevytvorí krvná zrazenina (alebo sa rozpadne), proces hojenia sa tak preruší a steny lôžka sa infikujú baktériami. Takúto infikovanú ranu treba ošetriť - základom je kontrola, či v rane nezostali zvyšky koreňov, rana sa po znecitlivení opäť rozkrváca, príp. vypláchne peroxidom vodíka, niektorí zubní lekári do rany zavádzajú drén (gázu namočenú v špeciálnom roztoku), dezinfekčnú pastu alebo ošetrujú ranu iným spôsobom, napr. s použitím ozónu.

Antibiotiká sa predpisujú štandardne pri teplotách a opuchoch. Pri silných bolestiach sa podávajú analgetiká.

Počas hojenia treba dodržiavať pokyny vášho zubného lekára, zuby čistiť (ale jemne), nekonzumovať mliečne a sypké jedlá, nevycuciavať ranu, nesnažiť sa ju silno preplachovať vodou ani dezinfekčným prípravkom, jemne vyplachovať ústa bylinkovým odvarom. Pri správnom ošetrovaní by malo suché lôžko a bolesti vymiznúť do cca týždňa.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská