Čo spôsobuje bolesť zuba, ktorý bol plombovaný?

Zodpovedané
29. aug 2019

Dobrý deň,

moje problémy so zubami začali na jeseň 2018. Najskôr to boli bolesti zubov na pravej strane hore. Mám tam mostík na štyroch zuboch, pretože dva mi tam chýbajú. A to 4 a 6.

Boleli ma zuby pod mostíkom, celé líce, uzliny a ucho. Pani zubárka mi urobila RTG, všetko sa zdalo v poriadku. Poslala ma na ORL, tiež všetko v poriadku. Tak sme sa zhodli na výmene mostíka. Dala mi ho dole, zuby pod ním boli v poriadku. Bolesti pretrvávali.

V zime sa bolesť preniesla na ľavú stranu, striedavo dolné a horné zuby. Pani zubárka má ešte poslala na neurológiu, ale ani tam nenašli problém. Dolná šestka na ľavej strane bola mŕtva, už cca 10 rokov, endodonicky ošetrená, ale aj tak som sa rozhodla si ju dať vytrhnúť. Hľadala som, čo môže byť príčinou mojich bolestí.

Po tejto extrakcii, bolesti pretrvávajú, niekedy mám ráno problém s kĺbom. Je stuhnutý, mám bolesť pri otváraní úst a puká mi tam.

V čom by mohol byť problém?

Bolesti mi trvajú niekoľko dní, potom necítim nič aj niekoľko týždňov a znovu sa mi bolesti objavia. Je to veľmi nepríjemné.

Čo môže spôsobovať bolesť zuba, ktorý bol zaplombovaný a dala som si tam radšej vymeniť plombu, lebo ma bolel?

Bolesť pretrváva stále je a je to horná 6. Oproti nej spodná mi chýba a pri zhryze čiastočne naráža na spodnú sedmičku, ale len na cca jeden štvrtine.

Ďakujem

Dobrý deň,

zo všetkého, čo píšete, by som sa najviac priklonila k možnosti ochorenia spánkovo-sánkového kĺbu (ďalej len TMK - temporomandibulárny kĺb). To by zodpovedalo bolesti v oblasti ucha aj líca, taktiež by to vysvetľovalo prenos bolesti z jednej strany na druhú.

Liečbou TMK sa zaoberajú stomatochirurgovia, preto požiadajte svojho zubného lekára o výmenný lístok k špecialistovi na ochorenia TMK.

Liečba spočíva v nosení náhryzovej dlahy, ktorá kĺb odľahčí. Taktiež je možné, že v noci zatínate alebo škrípete zubami. T by mohlo mať za následok rannú stuhnutosť svalov a bolesť pri otváraní úst.

Nakoľko píšete, že vám viaceré zuby chýbajú, je možné, že u vás došlo k narušeniu vzťahu medzi oboma čeľusťami, teda že vám zuby navzájom "nesedia". To zvykne spôsobiť preťaženie určitých zubov a ich bolesť na zhryz a poklop.

Liečba spočíva vo vyartikulovaní chrupu, teda v rekonštrukcií chrupu tak, aby pri zahryznutí boli na oboch stranách symetrické oporné plôšky zubov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská