Dá sa výrazný úbytok kostnej drenie riešiť posunutím zubov strojčekom?

Zodpovedané
24. júl 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Bol mi navrhnutý strojček kvôli hlbokému zhryzu.

Dá sa takýto výrazný úbytok kostnej drenie riešiť posunutím zubov strojčekom?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

úbytok kostnej hmoty (odborne atrofia kosti, nemá nič spoločné s kostnou dreňou) po vytiahnutí zubu je prirodzeným javom, nakoľko kosť alveolárne výbežku si uchováva svoju výšku vďaka prítomnosti zubov v nej uložených a prenosu žuvacích síl.

Druhá stolička sa vám už začala skláňať do vzniknutej medzery.

Posun zubu, respektíve jeho koreňa s použitím čeľustného aparátu, je možný, avšak nemusí to byť vo vašom prípade najvhodnejšie riešenie. Je potrebný názor špecialistu - čeľustného ortopéda, ktorý zhodnotí celkový stav vášho chrupu, stupeň ústnej hygieny, prihliadne na váš vek a iné faktory.

Čeľustný ortopéd vám tiež bude vedieť povedať, o aký čas sa predĺži liečba hlbokého zhryzu riešením tohto nedostatku. Alternatívou riešenia medzery medzi druhým črenovým zubom a druhou stoličkou by vo vašom prípade bolo zhotovenie mostíka a to aj vzhľadom k tomu, že oba pilierové zuby sú už ošetrené výplňami.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská