Dá sa zachrániť zlomená stolička?

Zodpovedané
16. jún 2019

Dobrý večer,

mám zlomenú stoličku na polovicu.

Je možné zub ešte zachrániť, alebo je lepšie vytrhnúť ho?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý večer,

pri zlomeninách korunky a koreňa zuba záleží najmä od toho, či ide o živý alebo mŕtvy zub. Hoci to v texte nepíšete, môžem len predpokladať, že vaša stolička je mŕtvy zub s ošetrenými koreňovými kanálikmi, ktorý nebol doposiaľ opláštený kovo-keramickou/celokeramickou korunkou. Takéto prípady zlomenej stoličky sú pomerne časté, nakoľko mŕtve zubné tkanivo stráca pružnosť a je krehké, preto v mieste pôsobenia najväčšieho žuvacieho tlaku vznikajú praskliny až zlomeniny.

Záleží od toho, kam až lomná línia siaha. Ak sa napr. zo stoličky ulomila stena zubu alebo hrbček nad úrovňou ďasna.

Možno ho dostavať s použitím výplňového materiálu (odporúčam však preventívne plánovať opláštenie zuba korunkou aj v tomto prípade, aby sa situácia neopakovala). Ak siaha lomná línia pod ďasno, možnosťou voľby je protetické ošetrenie (dostavba jadra, obrúsenie a osadenie korunky).

Ak je lomná línia zvislá v dlhej ose zuba, prípadne prechádza cez koreň, zub bude treba pravdepodobne vytiahnuť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská