Existujú nejaké vitamíny na posilnenie zubov po pôrodoch?

Zodpovedané
7. júl 2019

Dobrý deň,

po pôrode sa mi začali lámať, a už tri sú mŕtve. Bohužiaľ, zuby ma začnú bolieť až keď umrú, takže na problém dôjdem vždy neskoro.

Chodím na prehliadky, zuby si čistím, aj niťou, ústnou sprchou. Už som sa vypýtala aj na RTG, keďže má veľa plomb a mávam hlboké kazy.

Nechty, vlasy, ani kosti sa mi nelámu, takže vápnika mám asi dosť.

Existujú nejaké vitamíny na posilnenie zubov po pôrodoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ, neexistujú. Pre zdravie celého organizmu je samozrejme dôležitá vyvážená strava s adekvátnymi dávkami vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Zdravie zubov si udržíte správnou dentálnou hygienou a používaním fluoridov vo forme zubnej pasty, ústnej vody alebo fluoridačného gélu.

Vo vašom prípade však najviac pomôže skoré objavenie skrytých kazov = pravidelné zhotovenie RTG snímok v záhryze, v intervale 2 roky (za predpokladu, že nebudete tehotná).

Takéto snímky, takzvané bite-wingy, sú obzvlášť potrebné v prípade, ak má pacient veľa výplní v bočných úsekoch chrupu. Okrem medzizubných kazov na nich zubný lekár vidí skryté kazy pod výplňami, ktoré v ústach voľným okom ani hrotom sondy nevie objaviť.

Pri veľkých starých výplniach a hlbokých kazoch je veľmi pravdepodobné, že zub zareaguje zápalom drene, nakoľko baktérie v hlbokých kazoch sa už dostali do zubnej drene.

Zápal vyvolá silné bolesti a zub vám odumrie. Mŕtvy zub sa stáva krehkým, lebo už nie je vnútorne vyživovaný a preto sa časom štiepi a láme. S tým žiaľ nič nespravíte, môžete si naň dať jedine spraviť korunku, aby ste ho opláštením spevnili a mohol v ústach ďalej plnohodnotne fungovať, teda bol schopný rozomieľať potravu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská