Je možné urobiť korunku na zub, z ktorého ostali iba korene?

Zodpovedané
10. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Na zube som mala korunku, ktorú mi teraz stiahli kvôli kazu pod ňou. Zubár povedal, že zo zuba už ostali iba korene, všetko ostatné bola iba plomba. Chcem ten zub zachovať čo najdlhšie.

Je možné na taký zub urobiť korunku za predpokladu, že korene sú v poriadku?

Aké riešenie by ste mohli odporučiť pre záchranu zubu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko ide o mŕtvy zub bez korunkovej časti, v prvom rade musí zubný lekár zhodnotiť stav jeho koreňov. Na základe zhotoveného malého röntgenového snímku posúdi, či medzi koreňom a kosťou alveolárneho výbežku nie je zápal a či sú koreňové kanáliky zuba adekvátne ošetrené a zaplnené.

Ak bude všetko v poriadku a korene možno využiť, odstráni sa z ich kanálikov trochu výplňového materiálu, zavedú sa čapy (tenké tyčinky) na spevnenie a zachytenie dostavby a následne sa vystavia akési jadro, ktoré sa oplášti korunkou.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská