Je bolestivé čistenie koreňa?

Zodpovedané
16. jún 2019

Dobrý deň,

po rokoch mám ísť k zubárovi, bude mi robiť predný zub. Už 8 rokov ho mám urobený tak, že svoj mám zbrúsený a na ňom mám akoby plombou prilepenú asi živicovú korunku. V zube už podľa mňa nemám nerv.

Zo zubárov mám strašný strach, preto som to aj zanedbávala. Teraz čakám bábätko a chcem si dať zuby do poriadku.

Je bolestivé čistenie koreňa?

Tri zuby vyzerajú asi tak, že mám ako keby len dieru do koreňa.

Bude mi to musieť trhať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade sa vyjadrím k tehotenstvu, v priebehu ktorého sú zákroky u zubného lekára delené podľa trimestrov:

  • počas prvého trimestra sa riešia len akútne a bolestivé stavy, všetko, čo možno odložiť na neskôr, sa odloží na druhý trimester
  • počas druhého trimestra je možno robiť bežné ošetrenia (napr. výplne, nie však amalgámové)
  • počas tretieho trimestra sa ošetruje v sede alebo na boku a opäť platí, že čo možno odložiť na neskôr, to sa odloží na obdobie po pôrode/šestonedelí.

Ďalej vo všeobecnosti platí, že návštevy u zubného lekára by mali byť počas tehotenstva čo najkratšie. Dôležitá je dobrá hygiena ústnej dutiny, neváhajte preto počas tehotenstva absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu a tiež pravidelné preventívne prehliadky. Lokálna anestézia je dovolená, preto aj jednoduchá extrakcia (vytiahnutie) zuba/koreňa je možná. Lieky sú predpisované len ak sú nevyhnutné a len tie, ktoré sú počas tehotenstva dovolené, v prípade liekových kombinácií sa zubný lekár dohodne s vaším gynekológom.

Je veľká škoda, že ste zubného lekára nenavštívili pred plánovaným tehotenstvom, nakoľko ponechané neošetrené mŕtve zuby a korene predstavujú zdroj infekcie pre vás aj váš plod. Pre ošetrenie koreňových kanálikov mŕtvych zubov, rovnako ako pre ťahanie zubov/koreňov je nevyhnutné zhotovenie viacerých röntgenových snímok, čo sa počas tehotenstva robí len v prípade úplnej nutnosti, s použitím špeciálnych ochranných pomôcok. Ak ste s tým tak dlho čakali, predpokladám, že vás váš zubný lekár objedná na ošetrenie až po pôrode, kedy vás môže náležite vyšetriť a tiež v prípade potreby ošetriť s použitím materiálov, ktoré počas tehotenstva použiť nemôže.

Nateraz môže u vás riešiť stav ďasien a ošetrenie kazov (v druhom trimestri). V prípade akútneho stavu a bolesti ho však neváhajte ihneď kontaktovať v ktoromkoľvek trimestri tehotenstva.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská