Je v poriadku, keď 19 mesačné dieťa má iba 7 zubov?

Zodpovedané
8. aug 2019

Dobrý deň,

moja dcérka bude mať 19 mesiacov a má len 7 zubov. Prvý zúbok sa jej prerezal v 10. mesiacoch. Bola to spodná jednotka. Momentálne ma spodné a vrchné jednotky, vrchné dvojkya jednu spodnú dvojku. Spodná dvojka sa jej prerezala v 15. mesiacoch. Odvtedy zúbky nepribúdaju.

Je to v poriadku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

štandardne sa prvý mliečny zub (dolný prvý rezák) prerezáva okolo 6. mesiaca života, ale je to samozrejme u každého dieťaťa iné.

Netreba mať zbytočne obavy, ak sa tento termín predbehne alebo naopak nestihne.

V 19. mesiaci života sú zväčša prerezané rezáky (1ky a 2ky), prvé stoličky a očné zuby. Skúste dcérke nahmatať oblasť prvej stoličky (4ka), či je ďasno tvrdé a zvýšené. Ak áno, hmatáte pod ďasnom nachádzajúcu sa korunku zubu, ktorá čaká, kým jej korene trochu podrastú a vytlačia ju cez ďasno do ústnej dutiny.

Korene mliečnej prvej stoličky rastú do 2,5 roka života dieťaťa, času je teda ešte dosť. Značné je však meškanie prerezanie druhého dolného rezáka, štandardne sa prerezáva v 7. mesiaci.

Odporúčam vám ísť s dcérkou k zubnému lekárovi, aby ju náležite vyšetril a ďasienka prehmatal.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská