Koľko môžu trvať silné bolesti po extrakcii zubu?

Zodpovedané
7. júl 2019

Dobrý deň,

v piatok poobede mi vytrhli zub. Bolo to celkom komplikované a po odznení umŕtvenia začali silné bolesti.

Fungovať viem iba s Flektorom, ale dojčím 10 mesačnú dcéru a analgetikám sa snažím vyhýbať.

Vedeli by ste prosím zhodnotiť, či sa rana hojí v poriadku alebo vzniká zápal? Prikladám fotku. V ústach cítim neustále nepríjemnú chuť a sliny zapáchajú.

Koľko môžu trvať silné bolesti po extrakcii zubu?

Ďakujem

Dobrý deň,

po extrakcii zubu treba 24 hodín ústa nevyplachovať, nakoľko sa v rane tvorí krvná zrazenina, ktorú nechcete vypláchnuť ani vycucať, ani si do rany nemáte chodiť jazykom, aby ste hojenie nenarušili a rana nezačala opäť krvácať.

Občas však aj napriek dodržaniu odporúčaní vznikne takzvané suché lôžko (odborne alveolitis sicca). Tento zápalový stav, kedy sa v rane po ťahaní zuba nevytvorí krvná zrazenina alebo sa rozpadne, čím sa proces hojenia preruší a steny lôžka sa infikujú baktériami, sa prejavuje zápachom a silnými bolesťami.

Takúto infikovanú ranu treba ošetriť - základom je kontrola u zubného lekára, či v rane nezostali zvyšky koreňov, rana sa po znecitlivení opäť rozkrváca, príp. vypláchne peroxidom vodíka, niektorí zubný lekári do rany zavádzajú drén (gázu namočenú v špeciálnom roztoku), dezinfekčnú pastu alebo ošetrujú ranu iným spôsobom, napr. s použitím ozónu.

Antibiotiká sa predpisujú štandardne až pri teplotách a opuchoch. Pri silných bolestiach sa podávajú analgetiká. Počas hojenia treba dodržiavať pokyny vášho zubného lekára, zuby čistiť (ale jemne), nekonzumovať mliečne a sypké jedlá, nevycuciavať ranu, nesnažiť sa ju silno preplachovať vodou ani dezinfekčným prípravkom, jemne vyplachovať ústa bylinkovým odvarom.

Pri správnom ošetrovaní by malo suché lôžko a bolesti vymiznúť do cca týždňa.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská