Ako dlho môže trvať opuch po chirurgickej extrakcii zubov?

Zodpovedané
17. feb 2020

Dobrý deň,

v pondelok som podstúpila komplikovanú extrakciu zubov 16, 25 a 28.

Je normálne, že ma to na tretí deň viac bolí?

Konkrétne mierim na problém s otváraním úst. Mám to zrejme opuchnuté viac ako na druhý deň po zákroku.

Môžem si ešte prikladať obklady?

Čo mi ešte môže pomôcť pri hojení?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak išlo o komplikované extrakcie, tak ako píšete, dá sa predpokladať, že zuby boli v zlom stave a možno očakávať aj komplikované hojenie extrakčných rán. Baktérie zo zuba sa môžu uvoľniť do okolia a v prázdnom kostnom lôžku sa rozvinie infekcia, pričom zápal sa často šíri na žuvacie svaly, čo môže sťažiť otváranie úst.

Bolesť po ťahaní zubu múdrosti môže byť pociťovaná v okolí rany, šíriť sa do okolia, až do oblasti ucha. Bolesti by mali prejsť v priebehu týždňa. Ak časom silnejú, trvajú dlhšie, alebo ak sa pripojí zvýšená teplota, ide pravdepodobne o druhotne infikovanú extrakčnú ranu, čo proces hojenia ešte viac skomplikuje.

V takom prípade môže byť potrebné aj antibiotiká. Pri bolestiach užívajte lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom, pite veľa tekutín, môžete tiež pridať aj vitamíny a minerály (vit. C, betakarotén, zinok) a tiež cmúľať dezinfekčné tabletky ako pri zápale hrdla.

Ak nemáte teplotu, nahrievajte si postihnutú/opuchnutú stranu soluxom, podporí sa tým hojenie. Ak by sa stav zhoršoval, nečakajte a kontaktujte svojho zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská