Mám čierne bodky na zube. Prečo mi s nimi zubár nič nerobil?

Zodpovedané
20. okt 2019

Dobrý deň,

pred pár dňami som absolvovala preventívnu prehliadku a zubár povedal, že všetko je v poriadku. Žiadny kaz, ale na dolnom zube som si našla 2 čierne tmavé bodky.

Prečo mi s tým zubár nič nerobil?

Na hornom zube mám trochu odlomené a ani s tým mi nič nerobil.

Bol jeho postup správny?

Za odpoveď dakujem

Dobrý deň,

čierna bodka na zube nemusí byť nutne kazom. Môže ísť o pigmentové zafarbenie jamky, ryhy alebo okraju výplne.

Počas preventívnej prehliadky vám preto zubný lekár škrabe a pichá zubolekárskou sondou do podobných miest, aby sa presvedčil, že ide len o farbivo a podložie je tvrdé, neodvápnené, alebo sa naopak sondou prepadá hlbšie a sonda sa mu v kaze zasekáva. Predpokladám, že u vás išlo o prvý prípad.

Čo sa týka odlomenia, ktoré popisujete, neuvádzate, či ide o odlomenie zo zubu alebo z výplne. Ak zo zubu, záleží na rozsahu, ak ide len o sklovinu, netreba do toho zasahovať, ak je naopak odhalená zubovina a je miesto citlivé na chlad, mal by ho zubný lekár prekryť/dostavať z výplňového materiálu.

V každom prípade, ak je miesto ostré na jazyk, zubný lekár ho musí zábrusom zahľadiť a dráždenie odstrániť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská