Mám prvý zúbok dieťaťa čistiť zubnou kefkou?

Zodpovedané
30. júl 2019

Dobrý deň,

dcérka má 10 mesiacov a ide jej prvý zúbok.

Mám jej ho čistiť detskou kefkou?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čistenie by sa malo stať rutinou najlepšie ešte pred prerezaním zúbkov dieťaťa vždy po dojčení.

A to jemným vytretím ústočiek vlhkou handričkou, alebo gázou obtočenou okolo prsta. Po prerezaní prvého zúbka sa môže pokračovať v čistení gázou, alebo ju môžete nahradiť silikónovým náprstkom.

Až bude zúbkov viac, dajte dieťatku mäkkú detskú kefku, aby ste mohli spoločne čistiť zuby, pričom dieťa bude po vás opakovať a tak sa pre neho čistenie stane bežným úkonom.

Kefka má byť čo možno najmäkšia a okrem čistenia slúži dieťaťu na zakusávanie a hranie. Mliečne zúbky by sa mali čistiť 2krát denne, po každom kŕmení je dobré nechať dieťa zapiť/vypláchnuť čistou vodou a najdôležitejšie je čistenie zúbkov pred spaním. Pasta nie je v tomto období vhodná ani dôležitá, ale pokiaľ ju chcete neskôr používať, vždy len detskú a množstvo minimálne - len obtretím o kefku.

S dcérkou cvičte vyplachovanie ústočiek po umytí zúbkov a vypľúvanie vody, až sa to naučí, môžete pridať trošku pasty.

Dôležité je, aby dcérka pastu neprehĺtala, nakoľko to môže uškodiť vyvíjajúcim sa trvalým zubom.

Keď sa u dcérky prerežú mliečne stoličky, dočisťujte jej ich žuvacie plošky jednozväzkovou kefkou. Ľahšie tak odstránite nános z jamiek a rýh ako mäkkou detskou kefkou. Túto kefku však dcérke nedávajte do ruky, aby si sama neporanila tvrdými štetinkami ďasienka.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská