Mám sa po pôrode objednať na RTG, keď mám na snímke cystu pod zubom?

Zodpovedané
12. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom cysty pod mŕtvym zubom. Pred pár rokmii mi boli vybraté nervy. Zákrok trval dlho, dostala som sedem injekcií.

Po istom čase som zub cítila znova a bol citlivý. Bolo mi povedané, že ma nemá čo boliesť, že zub je mŕtvy.

Každé dva roky chodím na RTG.

Začiatkom roka 2018 mi bol opravovaný medzizubný kaz pri tomto zube a bola mi pichnutá lokálna anestéza trikrát s tým, že ma tam nemá čo bolieť. Vŕtanie ma bolelo. Po tomto plombovaní sa mi zapálili miesta, kde mi bola pichnutá anestéza. Mechanicky boli poškodené a 3 týždne sa mi rany hojili. Pár mesiacov ma omínalo na temene za uchom. Cítila som ako také nervové impulzy. Po pár mesiacoch tiky zmizli.

Momentálne som v 35. týždni a náhodou si moja nová zubárka všimla na snímku z roku 2017, že mám pod tým zubom cystu.

Mám sa po pôrode objednať na RTG?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

určite akýkoľvek zákrok odložte až na obdobie po pôrode, resp. šestonedelí.

Ak je daná "cysta" v oblasti hrotu koreňa zuba, môže to znamenať, že koreňové kanáliky neboli úplne prečistené a infekcia/dráždenie pretrváva. V takom prípade je potrebná tzv. reendodoncia = opätovné prečistenie daného koreňového kanálika.

Nakoľko je vaša röntgenová snímka z roku 2017, určite by som ju po pôrode zopakovala, aby sa zistilo, či má "cysta" tendenciu meniť veľkosť. Snímka bude tiež potrebná k ďalšiemu ošetreniu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská