Môžem mi zubár prerezávať a upravovať predné zuby, keď som tehotná?

Zodpovedané
12. okt 2019

Dobrý deň,

pred 3 dňami som zistila, že som tehotná a v pondelok mám ísť na prerezávanie a úpravu predných zubov. Zubár by mi mal neskôr dávať korunku.

Môžem absolvovať takýto zákrok?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v priebehu celého tehotenstva by mali byť návštevy u zubného lekára krátke a najdôležitejšia je optimálna hygiena ústnej dutiny. Preto odporúčam absolvovať v danom termíne preventívnu prehliadku, ak ste ju ešte tento rok nemali. Následne si naplánujte profesionálnu dentálnu hygienu.

Počas prvého trimestra sa riešia len akútne a bolestivé stavy, všetko, čo možno odložiť na neskôr, sa odloží na druhý trimester, kedy možno robiť bežné ošetrenia. Brúsenie na korunku by som preto odložila na obdobie druhého trimestra.

Lokálna anestézia je povolená počas celého tehotenstva, nemusíte sa jej obávať, ani sa obávať bolesti pri zákroku.

V treťom trimestri sa ošetruje v sede alebo na boku, opäť platí, že čo možno odložiť na neskôr, to sa odloží.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská