Je vhodná fazeta na odlomený predný zub u 15 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
22. apr 2019

Dobrý deň,

syn má 15 rokov a už niekoľko rokov má zlomené predné jednotky. Spadol z bicykla. Pani zubárka mu ešte v tom čase doplnila chýbajúce časti bielym kompozitom, avšak doplnené časti sa zakaždým odlomili.

Zubárka potom povedala, že jediným riešením sú v tomto prípade keramické korunky. Korunky sa však odporúčajú zhotoviť okolo 18 roku dieťaťa. Ja som však rozmýšľala, či by nebolo možné tieto predné zuby skorigovať fazetami.

Aké by bolo podľa Vás vhodné riešenie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

odporúčala by som zhotovenie celokeramických koruniek, tak ako vám radila vaša zubná lekárka.

Zhotovenie faziet vyžaduje dostatočné podloženie tvrdým zubným tkanivom, ktoré v prípade vášho syna chýba. Fazety by s najväčšou pravdepodobnosťou časom odpadli. Problémom zhotovenia koruniek vo veku vášho syna je fakt, že medzi 14. a 19. rokom života sa korunka predných horných zubov predĺži o približne 0,5 mm. To by mohlo mať za následok neestetický okraj korunky.

Odporúčala by som skúsiť opakovane dostavať zuby fotokompozitom a poučiť syna, že si ich musí šetriť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská