Po vytrhnutí ostalo kúsok mliečneho zubu v ďasne. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
19. mar 2020

Dobrý deň,

v novembri 2018 mal 4,5 ročný syn menšiu nehodu. Buchol si ústa a horný stredný rezák sa mu rozkýval. Zubárka sa na to pozrela a povedala, že nič s tým zubom neurobí a že počkáme, čo sa z toho vyvinie. Časom sa zub prestal kývať, syn ním vedel hrýzť aj tvrdé potraviny. Peknú bielu farbu zub postupne stratil - je priesvitnejší a sivejší.

Pred týždňom sa mu zub začal z ničoho nič intenzívne kývať a dnes ráno sa mu vylomil. Kúsoček zuba mu ostal v ďasne a je trochu ostrý.

Máme mu to nechať tak, kým ten kúsok neskôr sám nevypadne, alebo je v tom nejaké nebezpečenstvo?

Môže sa to kaziť, resp. zapáliť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri náraze došlo pravdepodobne k silnému porušeniu väzív, ktoré držia zub v kostnom lôžku a zároveň aj k prerušeniu prívodu ciev do vnútra zubu, preto zub časom zmenil farbu, čo je znak odumretia.

Mŕtvy zub, ktorý už nemá vnútorné vyživovanie, sa stáva veľmi krehkým a môže sa neskôr lámať alebo štiepiť. Preto aj pri postupnom rozpúšťaní koreňa mliečneho zubu sa nemusí v čase výmeny za trvalý zub korunka uvoľniť v celku.

K ďasnu mohol synovi zostať pripojený kúsok mliečneho zuba, ale telo by ho malo časom samo vypudiť, teda vytlačiť z ďasna von. Nakoľko má syn teraz takmer 6 rokov, je práve v období výrazného rozpúšťania koreňov horných mliečnych prvých rezákov, ktoré zvyčajne vypadávajú okolo 6,5.roku života.

Následkom úrazu sa môže rozpúšťanie koreňa zubu aj urýchliť. Zápal nepredpokladám, ale keby ostrý kúsok dráždil jazyk, nech mu to radšej váš zubný lekár s použitím znecitlivujúcej látky v spreji odstráni.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská