Posunú sa 8 ročnému synovi zúbky aj bez strojčeka?

Zodpovedané
7. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zúbkov 8 ročného syna, ktorý má trvalé dvojky vyrastené úplne vzadu. Mliečne dvojky sa mu nekývajú a nedali sme mu ich zatiaľ vytiahnúť.

Ako máme postupovať?

Posunú sa zúbky dopredu aj bez strojčeka?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak má váš syn trvalé druhé rezáky už úplne prerezané a nie sú správne zaradené v zubnom oblúku, tak je minimálna šanca, že by sa ich poloha zmenila spontánne. Teda bez čeľustno-ortopedickej liečby.

Odporúčam preto už v tomto veku konzultáciu u špecialistu - čeľustného ortopéda, ktorý syna dôkladne vyšetrí, zhotoví röntgenové snímky a na ich základe posúdi predpokladaný vývoj chrupu.

Liečba vyberateľným strojčekom môže začať ešte pred kompletnou výmenou mliečnych zubov za trvalé, preto ak je už v tomto veku viditeľná odchýlka od normy, treba to začať riešiť a nečakať.

Objednajte syna na preventívku prehliadku k zubnému lekárovi. Váš zubný lekár vás s výmenným lístkom odošle k špecialistovi.

Zároveň bude potrebné synovi ošetriť prípadné kazy, nakoľko čeľustný ortopéd začne liečbu až vtedy, keď bude synov chrup sanovaný (teda kompletne ošetrený).

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská