Prepláca zubárke čistenie kanálikov poisťovňa?

Zodpovedané
30. sep 2019

Dobrý deň,

pred tromi týždňami som si bola dať čistiť kanáliky na jednom zube. Neplatila som. Tento týždeň mi zubárka dočisťuje kanáliky na tom istom zube a vypýtala si už 30 eur. Povedala mi, že materiál je drahý.

Prepláca zubárke čistenie kanálikov poisťovňa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

medzi zdravotné výkony čiastočne uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia patrí aj endodontické ošetrenie jedno/viackoreňového trvalého zuba. Výkon zahŕňa extirpáciu (odstránenie) zubnej drene, mechanickú a chemickú prípravu (prečistenie, rozšírenie a dezinfekciu koreňových kanálikov) a výplň koreňových kanálikov.

Počet návštev v zubolekárskom nerozhoduje, nakoľko každý zub je iný a rozdielny je aj stupeň zápalu, s ktorým pacient na ošetrenie príde. Definitívna výplň zuba sa k cene endodontického výkonu pripočítava.

Kvalitu koreňovej výplne je potrebné tiež doložiť röntgenovou snímkou. Výkon sa na základe verejného zdravotného poistenia plne uhrádza u detí do dovŕšenia 18. roku veku a u dospelých nad 60 rokov.

Inak ide o čiastočnú úhradu, ktorej výšku určuje váš zubný lekár.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská