Mám kanáliky citlivé z čistenia?

Zodpovedané
27. feb 2020

Dobrý deň,

v decembri som mala problém s bolesťou zuba a išla som k zubárke. Dala mi vložku. Zub ma nebolel, ale pred týždňom - dvoma mi vypadla plomba. Tak som išla znovu k zubárke a ona to zaplombovala.

Odvtedy ma to bolelo, predtým to nebolelo vôbec. V nedeľu som išla na pohotovosť, tak mi to vyvŕtali a odvtedy mám bolesť pri kusaní. Už 2x som bola na čistení koreňových kanálikov, zub neboli nič pokiaľ na tej strane nezakusnem. Doktorka vraví, že zápal.

Môže to byť citlivé z toho čistenia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri ošetrovaní koreňových kanálikov odstraňuje zubný lekár zdroj infekcie z ich vnútra tým, že kanáliky očistí, dezinfikuje a rozšíri, pričom sa môže stať, že sa podráždi aj tkanivo závesného aparátu zubu za otvorom v hrote koreňa. Táto takzvaná pooperačná bolesť je chvíľková a v priebehu krátkeho času ustupuje.

To však neplatí pre zápal v kosti v oblasti hrotu koreňa, ktorý sa do tohto miesta rozšíril zo zdroju infekcie vo vnútri koreňového kanálika. Do tohto miesta sa zubný lekár nevie a ani nemôže endodontickými nástrojmi dostať, telo sa musí s infekciou vysporiadať samo a chce to istý čas.

Pri chronickom zápale závesného aparátu zuba v oblasti hrotu koreňa môžete mať pocit povystúpeného zubu alebo môžete citlivo reagovať pri zakúsnutí či poklepe na zub v dlhej osi. Ošetrenie koreňových kanálikov treba adekvátne dokončiť, aby sa zápal v kosti mohol časom vyhojiť a tým aj citlivosť pri zakúsnutí prestane.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská