V tehotenstve sa mi začali kývať zuby

Zodpovedané
9. feb 2019

Dobrý deň,

som v 23. týždni tehotenstva a pred mesiacom som zbadala, že sa mi kýve viac zubov. V 3. mesiaci tehotenstva mi začali dosť krvácať ďasná. V novembri som bola po roku na preventívke Chcela som si dať odstrániť zubný kameň, ale dohodli sme sa, že to najprv prekonzultujem s hematológom, keďže každý deň si pichám Clexan a užívam Anopyrin.

Zubný kameň mám už odstránený. Od preventívky som prešla na zubnú pastu Parodontax ultra clean. Užívam vitamín D a magnézium.

Čo sa dá urobiť s kývajúcimii zubami?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné ísť sa poradiť so svojím zubným lekárom, možno vás odošle aj k špecialistovi - parodontológovi. Napriek tomu, že momentálne u vás nie je možné zhotoviť röntgenové snímky, vie vám lekár spraviť iné vyšetrenia na zhodnotenie stavu kosti alveolárneho oblúka a závesného aparátu zuba, teda tkanív, ktoré držia zuby v kostných lôžkach. Najčastejšie sa zuby "uvoľnia" pri parodontitíde, kedy sú tieto tkanivá infikované špecifickými mikroorganizmami a zároveň pri nesprávnej dentálnej hygiene aj dráždené bakteriálnym povlakom a zubným kameňom. Lekár sa vás tiež môže pýtať, či sa kývavosť daných zubov mení počas dňa, či v noci neškrípete zubami alebo nezatínate, či vás ráno nebolia svaly a kĺb. Najdôležitejšie je, aby lekár zistil presnú príčinu kývania daných zubov, len potom vie plánovať adekvátnu liečbu. Ako ďalej postupovať závisí od stupňa kývavosti daných zubov, pevnosti ostatných zubov, stavu ďasien a iných faktorov. Zubná pasta Parodontax a vitamíny sú dobrými doplnkami liečby, ale kývavosti zubov vás samé nezbavia.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská