Dajú sa dať obrúsené zuby do poriadku?

Zodpovedané
20. okt 2019

Dobrý deň,

pred vyše rokom mi môj zubár vytrhol zub. Keďže mám širší úsmev a bolo by mi vidieť dieru, tak som sa s ním dohodla, že mi tam urobí umelý zub. Zbrúsil mi ďalšie zuby a nalepil mi tam tú zubnú protézu.

Ešte stále po roku mám trocha vyduté ďasno a keď si tú oblasť okolo tej protézy stlačím rukou, (cez líce) tak mi z toho vychádza smrad.

Keď som bola na preventívke, tak som to povedala môjmu zubárovi a povedal mi, že je v poriadku. Mám si lepšie čistiť okolie.

Má to tak má byť?

Rozmýšľala som, že by som si tú protézu dala dole a dala si nastreliť zub ako som pôvodne chcela.

Dajú sa dať obrúsené zuby do poriadku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na základe toho, čo vravel váš zubný lekár o potrebe zlepšiť dentálnu hygienu v okolí mostíka, predpokladám, že nepríjemný zápach pochádza od bakteriálneho povlaku a zvyškov jedla. Tie sa hromadia pod medzičlenom = falošnou korunkou, ktorá nahrádza váš chýbajúci zub a je pevne spojená s korunkami obrúsených zubov (takzvaných pilierov).

Každá zubná protetická náhrada si vyžaduje zvýšenú potrebu čistenia, prípadne úpravu techniky čistenia. Okraje koruniek pilierových zubov treba detailne čistiť, aby sa na nich nedržal zubný bakteriálny povlak.

Na dočistenie použite jednozväzkovú kefku, v medzizubných priestoroch niť. Najdôležitejšie je čistenie medzičlena špeciálnou zubnou niťou superfloss, ktorá má hrubšiu plstenú časť a plastovým koncom sa zavádza pod medzičlen. Alternatívou je preplach priestoru pod medzičlenom zubnou sprškou.

Odporúčam aj používanie liečivej ústnej vody s obsahom chlorhexidínu. Nepoteším vás, keď vám poviem, že implantát (ako spomínate "nastrelený" zub) si vyžaduje ešte lepšiu starostlivosť, ako mostík, najmä čo sa týka potreby pravidelnej profesionálnej dentálnej hygieny.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská