Vyplnila mi zubárka kanáliky?

Zodpovedané
31. okt 2019

Dobrý deň,

pred tromi mesiacmi som bola u zastupujúcej zubnej lekárky, pretože som mala na ďasne opuch ako výrastok. Zub ma nebolel, je odumretý. Doktorka mi urobila RTG s tým, že tam je gangréna. Kanáliky boli asi zle vyplnené. Tak mi kanáliky prečistila a dala mi tam nejakú výplň. Dala mi liečivú vložku a o 3 mesiace mám ísť k svojmu zubárovi, že on mi to spraví.

Dnes, som bola po 3 mesiacoch u môjho zubára. Z vrchu trochu vŕtal, ale kanáliky mi nerobil.

Vyplnila mi ich tá zastupujúca zubárka?

Svojho zubára som sa to dnes pýtala. Povedal mu, že však zub ma nebolel a nič viac nepovedal. Dnes som u zubára platila 20 eur a na doklade mám napísané 46 trojplôšková výplň zuba.

Povedal mi, že zub už dlho nevydrží. Vraj je celý nanič. Mám 61 rokov, zapálené ďasná a ústnu hygienu mám dobrú. Používam Corsodyl, Lacalut pastu a ústnu vodu.

Ako sa dá zub zachrániť?

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na sliznici úst sa vám pred 3 mesiacmi spravila fistula, čo je vyústenie pre odtok hnisu z ložiska infekcie od hrotu koreňa zuba.

Predpokladám, že podľa predchádzajúcej röntgenovej snímky zubná lekárka zistila, že ide len o predný koreň zubu a preto vám (podľa toho, čo sa snažím zo zápisu vylúštiť) prečistila, vypláchla a prípravkom Vitapex vyplnila 1 koreňový kanálik.

Zrejme kvôli prítomnosti hnisu vám tiež zubná lekárka predpísala Dalacin C 300mg 3x1 denne. Nedá mi dodať, že dolná prvá stolička má najčastejšie 4 koreňové kanáliky, podľa snímky neviem povedať, v akom stave sú zvyšné 3 koreňové výplne.

Čo je ale zarážajúce, je výrazný úbytok kosti okolo celého zadného koreňa zuba, aj v medzizubnom priestore. Priestor medzi týmto koreňom a kostným lôžkom je miestom dlhodobého zápalu, ktorý kosť postupne rozpúšťa.

Z tohto dôvodu váš zubný lekár súdil, že o zub po čase prídete. Nakoľko ide o mŕtvy zub, bola by možnosť zadný koreň s polovicou korunky odseparovať a vytiahnuť, a pritom ponechať druhú polovicu zubu s nedávno prečisteným a vyplneným koreňom v zdravom kostnom lôžku.

Celkový stav kosti sa však z malej snímky určiť nedá, je potrebné hodnotenie na základe OPG snímky. Kvôli zápalu ďasien tiež odporúčam konzultáciu so špecialistom parodontológom.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská