Prečo mi zubár nedal trvalú výplň na polomŕtvy zub?

Zodpovedané
24. nov 2019

Dobrý deň,

môj zubár podľa RTG snímku skonštatoval, že mám polomŕtvy zub. Pred mesiacom mi vyčistil kanáliky a dal dočasnú výplň biely cement. Zaplatila som 30 eur.

Tento týždeň som bola u zubára a všetko v poriadku. Zub ma tento mesiac nebolel, tak som myslela, že mi dnes už zubár dá trvalú výplň.

No dnes mi zubár zase čistil kanáliky na tom istom zube a dal zase biely cement a znovu som platila 30 eur.

Prečo mi už nedal trvalú výplň?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dočasné uzatvorenie zubu a použitie dezinfekčnej vložky v systému koreňových kanálikoch sa pri ošetrení koreňových kanálikov robieva vtedy, pokiaľ je potrebné pokračovať v ošetrení a nemožno systém koreňových kanálikov ešte definitívne uzavrieť. A to napríklad vtedy, ak sa zubný lekár koreňovými nástrojmi ešte neprenikol do všetkých koreňových kanálikov alebo sa neprepracoval na úplný koniec k hrotu koreňa (kanáliky sú niekedy zúžené až úplne uzatvorené), alebo ak koreňový kanálik ešte nie je dostatočne rozšírený (plnenie si vyžaduje istý stupeň rozšírenia), alebo ak od hrotu koreňového kanálika stále presakuje krv či hnis, teda ho nie je možné úplne vysušiť, čo je pri jeho plnení potrebné, a podobne.

Pri viackoreňových zuboch si ošetrenie koreňových kanálikov často vyžaduje opakovanú návštevu zubného lekára. Až bude ošetrenie koreňových kanálikov ukončené, zhotoví váš zubný lekár aj definitívnu výplň zubu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská