Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Afty a bolesť líca. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
24. nov 2019

Dobrý deň,

začalo ma bolieť ďasno a sánka, tak som išla k svojmu zubárovi. Na pravej strane mi našiel hlbšie až pod jazykom tri afty. Ošetril mi ich a odporučil mi kúpiť v lekárni masť, ktorou si to mám potierať. Ani po 4 dňoch bolesť neprešla a sánka, líce a pod sánkou ma strašne bolí. Bolí to aj vo vnútri. Keď sa dotknem líca, tak cítim strašnú bolesť.

Mám pocit ako keby som to mala opuchnuté. Na pohľad to nevyzerá, že by mi to opuchlo. Len to tak cítim. Občas mám aj zvýšenú teplotu. Užívam lieky od bolesti, čo mám takú silnú bolesť.

Ako mám ďalej postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

vznik aft môže súvisieť s poklesom imunity, pričom sa v čase, keď ste oslabená, môžu prejaviť aj iné problémy v ústnej dutine - súvisiace, ale aj nesúvisiace so zubami.

Keďže ide o oblasť sánky a líca, zvažovala by som viaceré možnosti, ako napríklad sťažené prerezávanie zubu múdrosti, ochorenie sánkovospánkového kĺbu, dráždenie trojklanného nervu (od prievanu alebo zimy), začínajúce ochorenie dýchacích ciest (pri šírení do hrdla a zdúrených uzlinách sa treba obrátiť sa aj na ušno-nosno-krčného lekára), začínajúci zápal zubnej drene.

Ak vám už afty nepribúdajú a tie, ktoré ste si liečili, vám zmizli, vráťte sa k svojmu zubnému lekárovi, aby vás opäť náležite vyšetril.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská