Aká je príčina mojich bolestí?

Zodpovedané
23. feb 2020

Dobrý deň,

pred niekoľkými rokmi som bola u zubárky na opravu vrchnej šestky, zub už bol v štádiu kedy bolo nutné vybrať nerv. Zubárka pri plombovaní musela použiť nejakú kovovú, obruč aby držala plomba. Tú mi nešťastne zasekla do ďasna a pre mňa to bola neskutočná bolesť.

Zub bolel ešte niekoľko mesiacov, tak som sa opäť vrátila k zubárke. Podľa snímku skonštatovala, že ma nemôže bolieť. Vraj je všetko v poriadku. Zmenila som lekára, nakoľko moje bolesti prerástli. Pridružila sa bolesť ucha, hlavy a trhanie v oku.

Nový lekár však tiež skonštatoval podľa snímku, že všetko je v poriadku. Na naliehanie mi zub otvoril a po niekoľkých dňoch vytrhol. Po vytrhnutí sa zistilo, že som mala zvláštne zahnutý jeden z koreňov a pravdepodobne nebolo možné dostatočne vyčistiť kanáliky. Užívala som antibiotiká, ďasno sa ťažšie hojilo.

Pár mesiacov som po dlhých rokoch prežila bezbolestne. Žiaľ, bolesti sa vrátili. Mám bolestivé ďasno na dotyk v mieste, kde bol zub. Mám bolesti ucha, hlavy a trhanie v oku.

Ako by som mala postupovať?

Môže mať vnútri zápal alebo hnis?

V posledných dňoch mám puklinu v ďasne. Cítim akoby bolo porezané. Navonok nie je ani červené a ani opuchnuté. Je len bolestivé na dotyk.

Ďakujem za názor a radu

Dobrý deň,

kovová obruč, ktorú popisujete, bola pravdepodobne matrica na modelovanie bočnej plôšky a bodu kontaktu susedných zubov, čo je kovový tenký pliešok, ktorý sa musí (v závislosti od rozsahu kazu v medzizubnom priestore) zaviesť dostatočne hlboko pod ďasno.

Mohlo tiež ísť o sponu na uchytenie gumovej blany kofferdamu, ktorá sa často používa pri ošetrení koreňových kanálikov. Lokálna trauma ďasna môže vyvolať bolesť, ale táto by mala pár dní po zákroku ustúpiť. Dlhodobé bolesti pri mŕtvom endodonticky ošetrenom zube môžu byť následkom pretrvávania infekcie v zube (napríklad nedočistené a nedoplnené koreňové kanáliky) alebo v kosti pri hrotoch koreňov daného zubu, čo sa najčastejšie zobrazí na cielenej vnútro-ústnej röntgenovej snímke ako prejasnenie.

Šírenie bolesti do oblasti ucha, hlavy a oka by v tomto prípade mohlo poukazovať na dráždenie druhej vetvy trojklanného nervu. Bolesť by po vytiahnutí zubu (odstránenie zdroja infekcie) a vyhojení extrakčnej rany mala ustúpiť. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa žiaľ bolesť po čase a bez zjavnej príčiny vráti. Objednajte sa opäť na vyšetrenie k svojmu zubnému lekárovi.

Hoci je bod vyvolávajúci bolesť na ďasne, samotné ďasno môže byť úplne zdravé, ale je potrebné, aby to zubný lekár vyšetril. Pre vylúčenie pretrvávania infekcie v kosti by som odporúčala zhotoviť 3D röntgen (takzvané CBCT).

Ide o najdetailnejšie zobrazenie kosti a tvrdých zubných tkanív, pričom zubný lekár si vie danú oblasť prezerať v rôznych rezoch a sklonoch. Odporúčam tiež nechať sa vaším zubným lekárom odoslať na vyšetrenie k neurológovi, aby tento zhodnotil, či nejde o zápal alebo iné ochorenie trojklanného nervu a odporučil ďalšiu liečbu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská