Aké sú akútne prípady, ktoré je možné ošetrovať počas koronavírusu?

Zodpovedané
25. mar 2020

Dobrý deň,

chcem sa informovať ohľadom situácie koronavírusu. Zubári vraj môžu ošetrovať len akútne prípady.

Čo znamená akútny prípad?

Vraj neošetrujú ani vypadnuté plomby.

Dokedy takáto situácia potrvá?

Človek asi dokáže byť chvíľu bez plomby, ale ak by takáto situácia trvala 2- 3 mesiace, tak zub sa môže predsa pokaziť, zapáliť, začať bolieť a potom ho jedine vytrhnú.

Máme sa pripraviť na to, že ak táto situácia potrvá mesiace, tak prídeme o zuby?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v súvislosti s pandémiou vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19 došlo k mimoriadnemu obmedzeniu prevádzok všetkých ambulancií zubného lekárstva na území Slovenska.

A to z dôvodu ochrany zdravia pacientov aj zdravotníckych pracovníkov, nakoľko v prípade kvapôčkovej infekcie ide o veľmi vysoké riziko prenosu nákazy v prostredí zubnej ambulancie.

Od polovice marca vám preto zubný lekár poskytne len bezodkladnú zdravotnú starostlivosť, a to iba po predchádzajúcom telefonickom dohovore. Za akútny sa považuje bolestivý stav, kedy sú bolesti silné, pretrvávajú a nezaberajú na ne lieky proti bolesti, prípadne okrem bolesti dôjde aj k opuchu. Váš stav najlepšie posúdi zubný lekár počas telefonického rozhovoru.

V prípade, že ho vyhodnotí ako akútny, objedná vás na presný čas na nasledujúci deň. Pred vstupom do priestorov ambulancie musíte mať rúško, vydezinfikujete si ruky, sestrička vám odmeria telesnú teplotu a podpíšete čestné prehlásenie o svojom zdravotnom stave a cestovateľskej anamnéze, ste tiež povinný informovať o prebiehajúcej karanténe, pokiaľ sa v nej nachádzate a v prípade, že už ste boli testovaný na Covid-19, samozrejme aj o výsledku testu.

Počas trvania pandémie SARS-CoV-2 vás zubný lekár nemôže ošetriť s použitím nástrojov, ktoré striekajú vodu, ako je vŕtačka či ultrazvuk. Najčastejšie sa akútne stavy riešia predpísaním antibiotík alebo, pri závažnom stave, vytiahnutím zubu.

Vypadnutá výplň nepredstavuje akútny stav, pretože pri správnom čistení sa vám zubné tkanivo nebude odvápňovať a teda ani kaziť. Na detailné čistenie odporúčam jednozväzkovú kefku, prípadne medzizubnú kefku a ešte na záver čistenia použite ústnu vodu.

V prípade, že by bol zub s vypadnutou výplňou príliš citlivý na studené, poraďte sa so svojím zubným lekárom o možnosti dočasnej výplne bez vŕtania. Nikto z nás netuší, dokedy bude táto pandémia trvať.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská