Ako liečiť afty z fixného strojčeka?

Zodpovedané
27. feb 2020

Dobrý deň,

včera mi nasadili fixný strojček. Ráno som sa zobudila a strašne ma bolela vnútorná strana líca. Boli to afty. Líca ma bolia už dva dni, a to hlavne pri jedení, pití a rozprávaní.

Je to normálne?

Ako tomu môžem pomôcť?

Dá sa tomu nejako zabrániť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

afty sú pľuzgiere s belavou čiapočkou a sýto červeným lemom, ich vznik môže súvisieť s poklesom imunity alebo lokálnym dráždením. Pri výseve sa väčšinou na sliznici objaví naraz niekoľko, ide o neinfekčný zápal dutiny ústnej.

Afty často miznú samé bez liečby, avšak pre bolesť, ktorá ich výsev sprevádza, sa odporúča potierať sliznicu znecitlivujúcimi prípravkami alebo cmúľať tablety (napríklad PerioPlus Focus gél, tablety Imudon a podobne).

Je potrebné potvrdiť si so zubným lekárom, či sa skutočne jedná o afty, nakoľko by mohlo ísť len o poranenie sliznice líca dráždením kovovými zámkami alebo kovovým drôtikom čeľustného aparátu, či už mechanické dráždenie alebo lokálnu alergickú reakciu.

Mechanické dráždenie je pri fixnom strojčeku veľmi časté, nakoľko okraje zámkov sú ostré a obzvlášť zakončenie drôtika chronicky dráždi sliznicu. Čeľustný ortopéd vám bude vedieť poradiť, ako si mäkké tkanivá líca chrániť, napríklad prekrytím ostrých výbežkov špeciálnym voskom z lekárne.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská