Ako liečiť boľavé ranky na ďasnách?

Zodpovedané
25. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Začali sa mi robiť asi milimetrové krvácajúce ranky na ďasnách pri troch dolných zuboch. Bolesť cítim pri jedení. Inokedy ma to nebolí.

Čo si na to môžem dať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pre stanovenie diagnózy vám musí zubný lekár vyšetriť a tiež aj odobrať anamnézu, teda položiť vám otázky kedy a ako k zmene na sliznici ďasna prišlo.

Z toho, čo píšete, môžem len predpokladať, že ide o petéchie, teda drobné bodkovité cievne krvácanie z vlásočníc, najčastejšie vznikajúce poškodením ich cievnej steny pôsobením lokálneho tlaku, napríklad pri čistení zubov.

Môže však ísť aj o prejav celkového ochorenia, alebo prípadne infekciu či alergiu. Preto odporúčam objednať sa na kontrolu k zubnému lekárovi, aby vás náležite vyšetril a ošetril.

Dovtedy by som vám radila nanášať na dané miesto gél PerioPlus+ Focus s 0,5% chlorhexidínom po dobu maximálne 1 týždňa.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská