Ako liečiť bolesť ďasna?

Zodpovedané
29. feb 2020

Dobrý deň,

bola som chorá a urobil sa mi na ďasne hnis. Myslela som si, že je to afta. nakoľko to mám asi 3. - 4. deň. Vôbec to neustupuje a bojím sa, či to nemá niečo spoločné so zubami.

Aký je Váš názor a čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

afty sú silno bolestivé pľuzgiere s belavou čiapočkou a sýto červeným lemom, ich vznik môže súvisieť s poklesom imunity, často napríklad sprevádzajú virózy.

Ide o neinfekčný zápal dutiny ústnej, najčastejšie sa prejavuje výsevom na viacerých miestach naraz, ale môže ísť aj len o jedno miesto. Afty často miznú samé bez liečby v priebehu 7-10 dní, avšak pre bolesť, ktorá ich vznik sprevádza, sa odporúča potierať sliznicu znecitlivujúcimi či dezinfekčnými prípravkami alebo cmúľať tablety (napríklad PerioPlus Focus gél, tablety Imudon a podobne).

Je potrebné potvrdiť si so zubným lekárom, či sa skutočne jedná o aftu, nakoľko by mohlo ísť len o poranenie sliznice, napríklad pri neopatrnom čistení zubov úderom tvrdej časti zubnej kefky. Môže tiež ísť o kombináciu, teda že v mieste lokálneho dráždenia (napríklad pri nosení záhryzovej dlahy) vznikla afta.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská