Ako liečiť fistulu nad korunkou?

Zodpovedané
23. apr 2020

Dobrý deň,

na jednotke mám spravené korunku a nad ňou sa mi spravila hrčka - hnisavý vačok. Občas sa tam objaví hnis. Bola som u zubára. Urobil mi RTG a povedal, že to mám zápal úplne hore.

Vraj môžem užívať buď antibiotiká, ktoré som aj užívala, alebo mi chirurgicky vyrežú ďasno a niečo urobia so zápalom. Rozhodla som sa pre prvú možnosť. Zubár ešte spomenul, že je možné vŕtať do korunky, ale vraj je to škoda.

Ktorý spôsob odporúčate?

Ako to prebieha chirurgicky?

Ako sa dá liečiť fistula?

Ďakujem

Dobrý deň,

nevidela som váš röntgenový snímok a neviem preto zhodnotiť rozsah zápalu. Zároveň mi chýba informácia, či je pri koreňovom hrote daného zubu viditeľné ložisko infekcie pochádzajúce z koreňového systému zubu, pričom vám daný zub nedávno odumrel, alebo či už bol pred zhotovením korunky zub mŕtvy a nebolo kvalitne/adekvátne v celom rozsahu prevedené plnenie koreňového kanálika.

Pre odstránenie fistuly a zamedzenie jej návratu, je potrebné odstrániť zdroj infekcie, teda tú časť infikovaného koreňového kanálika. Odporúčam preto vŕtanie do korunky a nie, nie je to škoda, koreňový systém tohto zubu treba prečistiť a kompletne zaplniť až po úplný hrot koreňa. Až zanikne zdroj infekcie, baktérie sa nebudú mať kde množiť, nebudú vytvárať hnis a fistula sa úplne vyhojí.

Antibiotiká by som štandardne predpisovala len v prípade opuchu alebo zvýšenej teploty, ktorú zápal spôsobil. Neviem presne aký chirurgický zákrok mal váš zubný lekár na mysli, ale ak zvažoval resekciu koreňového hrotu, kedy je odstránený kúsok hrotu koreňa daného zuba a vyškrabané infikované tkanivo v jeho okolí, počítajte s dlhým hojením (až približne 6 mesiacov) a oslabením daného zubu.

Resekcia koreňového hrotu je poslednou možnosťou zachovania zubu, ak infekcia neustúpi ani po opakovanom ošetrení koreňového kanálika (takzvaná reendodoncia), nemala by však pokus o reendodonciu nahrádzať.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská