Ako liečiť hnisavý vačok na hornej čeľusti?

Zodpovedané
14. nov 2019

Dobrý deň,

môj syn má hnis v ďasne na hornej čeľusti nad posledným zubom. Musela som ho nechať doma zo školy.

Čo máme s tým robiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak ide o hrčku v oblasti koreňa mliečnej druhej stoličky, z ktorej vyteká hnis (nazýva sa to fistula), mali by ste syna zobrať na ošetrenie k jeho zubnému lekárovi.

Vo väčšine prípadov nejde o akútny stav. Fistula je vyústením chodbičky, ktorou si hnis razí cestu najmenšieho odporu od koreňa odumretého zuba. Baktérie sa množia v mieste infekcie vo vnútri zuba a v oblasti jeho koreňového hrotu.

Zubný lekár má v tomto prípade možnosť zub otvoriť, aby hnis unikal cez systém koreňových kanálikov, pričom fistula väčšinou spľasne a vyhojí sa.

Otvorený zub ponecháva v ústach z dôvodu toho, aby držal miesto trvalému zubu, ktorý sa má v tom mieste prerezať.

Ak je stav syna vážnejší, je opuchnutý, má bolesti alebo zvýšenú teplotu, zubár mu daný mliečny zub vytiahne.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská