Ako liečiť mŕtvy zub?

Zodpovedané
29. jún 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mala som silnú bolesť zuba. Zubár urobil RTG a odvŕtal plombu. Povedal, že je tam gangréna. Zub nechal otvorený a kázal mi prísť na druhý deň zub zaplniť.

Je tento postup v poriadku?

Zub ma naďalej bolí a budem to riešiť.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

gangréna je následok neliečeného zápalu zubnej drene, kedy zubná dreň v danom zube pôsobením baktérií odumrela a rozpadla sa. Pri otvorení zubu je tento stav sprevádzaný nepríjemným zápachom.

Pri gangréne sa často tvorí aj absces a pacient príde k zubnému lekárovi s opuchom, pretože infekcia postupuje do okolia zubu, kosti aj mäkkých tkanív. Bolesti v takom prípade trvajú dlhšie, samotné otvorenie zubu ich neodstráni.

Ak by ste boli opuchnutá, bolesti by silneli alebo časom neprechádzali a prípadne by sa pridružila aj zvýšená telesná teplota, váš zubný lekár vám môže predpísať antibiotiká. Ošetrenie koreňových kanálikov je potrebné dokončiť, aby sa odstránila príčina infekcie, teda odumreté tkanivo plné baktérií vo vnútri koreňového systému zuba.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská