Ako liečiť parodontózu na zadných zuboch?

Zodpovedané
6. dec 2018

Dobrý deň,

prosím o radu. Mám paradontózu na zadných zuboch. Niektoré zuby sa mi už aj mierne kývu.

Je možné ich ešte liečiť, zachrániť a dať si na ne mostík?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Odporúčam, aby ste sa porozprávali so svojím zubným lekárom o stave spomínaných zubov a ich prognóze (životnosti, potrebe ošetrenia a možnosti využitia).

Váš zubný lekár vie najlepšie posúdiť stav ďasien, stupeň dentálnej hygieny a kývavosť daných zubov (pred akým časom vznikla a či sa zvyšuje). Na základe röntgenu vie ďalej posúdiť výšku alveolárnej kosti, čo je dôležitý parameter pre stanovenie diagnózy. Možno požiada špecialistu - parodontológa o názor. Ak ten diagnózu potvrdí, liečba spočíva v dôkladnom odstránení zubného kameňa a v inštruktáži dentálnej hygieny, ktorú musíte dôsledne dodržiavať.

V ťažších prípadoch odporučí antibiotickú liečbu. Ak je vaša paradontóza pod kontrolou a v bočných úsekoch chcete nahradiť chýbajúce zuby, je možné zhotoviť pevný kovo-keramický mostík, ktorý premostí spomínané defekty a zdlahuje zvyšné zuby.

Je dôležité, aby boli okraje mostíka ukončené nad ďasnom a aby ste si s dentálnou hygieničkou nacvičili správnu techniku čistenia mostíka pre udržiavanie dokonalej dentálnej hygieny.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská