Ako liečiť pokazený zub u 7,5 ročnej dcérky?

Zodpovedané
17. feb 2020

Dobrý deň,

moja dcérka má 7,5 roka a už rok jej z pokazeného zúbka hnisá ďasno. Zubárka zúbok navŕtala a hnisanie poľavilo. Ale znova sa objavilo ,lebo ďasno v zúbku zrástlo. Tak opäť navŕtala.

Mám strach, aby dcérka nedostala zápal okostnice.

Nebolo by jednoduchšie zúbok vytrhnúť?

Mala by som si za tým stáť?

Odôvodnila to tým, aby zuby nerástli nakrivo, keby sa vytrhol. Až medzi 8. - 10. rokom zub vytrhnúť.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dcérkin zúbok odumrel ešte pred prvým zákrokom u zubnej lekárky, ktorá ho následne otvorila, pričom sa dostala až do dreňovej dutiny zuba a sprístupnila systém koreňových kanálikov zuba, aby hnis tvoriaci sa vo vnútri zuba a za hrotmi koreňov v kosti mohol odtekať.

Otvorený zúbok treba pravidelne dôkladne čistiť medzizubnou kefkou, a ak ho aj dcérke preplachujete, buďte opatrná, aby ste preplach ihlou do vnútra zubu nevniesli pod tlakom.

Ak sa po čase spravila pod zubom opäť fistula (hnisavý vačok), je pravdepodobné, že infekcia v zúbku napriek jeho otvoreniu a vašej starostlivosti pretrváva. V prípade opakujúcej sa fistuly odporúčam zúbok vytiahnuť a nečakať do doby prerezávania jeho trvalého nástupcu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská